
KLASYCZNA DUBLA
09.05.2017
Trener Aidan O’Brien odnotował trzecią w karierze dublę w milerskich klasykach w Anglii, po tym jak w 2005 roku siodłał ogiera FOOTSTEPSINTHESAND oraz klacz VIRGINIA WATERS, a w sezonie 2012 ogiera CAMELOT i klacz HOMECOMING QUEEN. Tegoroczne 2000 Guineas wygrał faworyzowany ogier CHURCHILL (od Meow po Storm Cat) – zinbredowany 3x4 na og.Northern Dancer, a 1000 Guineas klacz WINTER (od Laddies Poker Two po Choisir). Wspólnym mianownikiem dla obu zwycięskich trzylatków, oprócz utytułowanego trenera i świetnie znanych właścicieli (Coolmore) jest ojciec – kapitalny „Król Stada” GALILEO. Taką dublą klasyków w Newmarket, od 1990 roku nie może pochwalić się żaden inny z reproduktorów.

SALAM PIERWSZY W PARDUBICACH
09.05.2017
W poniedziałek 8 maja SALAM (Enjoy Plan – Saura po Jape) hodowli Teresy i Janusza Opalińskich zwyciężył w Pardubicach. Dziewięciolatek wygrał łatwo o 8 długości steeplechase cross country III kategorii na 3500m (czas 4’39.30”), inkasując 45.000 Kč. Dosiadany przez swojego właściciela – Rostislava Benša doświadczony wałach pochodzi z odwrotnego połączenia krwi niż klacz TIRANA (Jape x Enjoy Plan), o której pisaliśmy 2 maja w informacji pt. „Partynickie otwarcie”. Sukces na głównym przeszkodowym torze w Czechach jest kolejnym potwierdzeniem tezy, że polskiej hodowli folbluty dzielnie sobie radzą w gonitwach skakanych. Warto też przypomnieć, że SALAM potrafił swego czasu zająć trzecie miejsce w Nagrodzie Iwna, a w Derby (wygranym przez klasowego Intensa) kończył siódmy.

ZAPROSZENIE DO MUZEUM
09.05.2017
Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa na terenie Łazienek Królewskich w Warszawie (ul. Szwoleżerów 9, 00-464 Warszawa, tel. 22 522 66 30, fax 22 628 46 99, e-mail: mlij@muzeum.warszawa.pl, www.muzeum.warszawa.pl) zaprasza na wystawę „DZIĘKUJĘ CI KONIU” (5 kwietnia – 3 września).
Wystawie towarzyszą rozmaite wydarzenia, na które wstęp jest bezpłatny. I tak 18 maja (czwartek) o godzinie 18.00 zoofizjoterapeuta Magdalena Saracyn poprowadzi prelekcję „Aktywność i użytkowanie konia - emeryta”, a 20 maja (sobota) o godzinie 16.00 wykład „Medycyna weterynaryjna a problemy geriatryczne u koni” poprowadzi lekarz weterynarii Alicja Świetlikowska. Serdecznie zapraszamy!

ZAPIS DO DERBY 2017
04.05.2017
W czwartek 27 kwietnia poznaliśmy listę trzyletnich ogierów i klaczy zgłoszonych do Derby 2017. Z 36 koni trenowanych w kraju, połowa jest polskiej hodowli. Z nich podczas pierwszych trzech dni w Warszawie oglądaliśmy już ogiery KURIER (Nowogródek) i MAGNETIC (Roulette) walczące o wygraną w Memoriale Tomasza Dula (Handikap Otwarcia) oraz piątego w tej gonitwie ogiera SPASSKI (Jukebox Jury). Bez miejsca pozostał w wyścigu III grupy w dniu inauguracji sezonu 2017 ogier PIEMONT (Ruten). TEBIRA (Ecosse) dzielnie walczyła, ale nie sprostała importowanym ogierom w Nagrodzie Strzegomia (szósta), a CIRCLE CENTURIA (Ecosse) finiszowała za trójką sprowadzonych z zagranicy rówieśniczek w Nagrodzie Dżamajki. W nadchodzący weekend tegoroczną rywalizację rozpoczną w Nagrodzie Irandy ogiery ALBAICIN (Sorbie Tower), DEFINITION (Arithmancer), DŻAN MORITZ (San Moritz) i PERCY (Ecosse), a na liście startowej jest także Piemont. Również na 2000m, ale w grupie III wystartują klacz NAGRODA (Ruten) i ogier PERSEYVER (Ecosse). Z kolei INCEPCJA (Le Havre) pobiegnie na milę w III grupie dla debiutujących klaczy. W gronie kandydatów do Błękitnej Wstęgi są jeszcze ogiery DAZZLER (October), GIBRALTAR (Tempelwächter), INCOGNITO (Suteki Shinsukekun) i TUDEMON (Suteki Shinsukekun) oraz klacz JAGIENKA (Wiener Walzer), którą najprawdopodobniej zobaczymy w akcji w klasycznej Nagrodzie Wiosennej.
Prezentację importów wypada zacząć od uczestników Nagrody Strzegomia – zwycięskiego VELNELIS’a (IRE) (Harbour Watch), trzeciego LARGO FORTE (GB) (Rip Van Winkle), czwartego INVINCIBLE GUNNER (IRE) (Frozen Power) oraz piątego RIO DE CERISY (FR) (Rio De La Plata). W Nagrodzie Dżamajki najlepszą była MONA KERBILI (FR) (No Risk At All), a SHANTARAM (SPA) (Gentlewave) minęła celownik piąta. W Memoriale Tomasza Dula w rywalizacji o miejsce trzecie UMBERTO CARO (FR) (Stormy River) okazał się nieco lepszy niż BLUE CONNOISSEUR (IRE) (Art Connoisseur). W wyścigu III grupy na 1800m z udziałem Piemonta, świetne wrażenie zrobił lekko wygrywający POLISH SPIRIT (IRE) (Dalakhani) – drugi był ELUZZAM (FR) (Linda’s Lad), a CHANT SOLDIER (FR) (Soldier of Fortune) pozostał bez miejsca (w dodatku musiał być zdyskwalifikowany, bo jeździec nie zważył się po gonitwie). Ogier INDIGO OCEAN (FR) (Falco) zamykał 4-konną stawkę w sprincie (II grupa na 1400m), wygranym przez polskiego Silver Boya (Fast and Furious). Ogier JAM DUKE (GB) (Duke of Marmalade) wystartuje w Nagrodzie Irandy, a BROMSKY (GB) (Archipenko) oraz klacze GRESHNITSIA (FR) (Redoute’s Choice) i MARY MONT (GB) (Soldier of Fortune) zobaczymy we wspomnianej już III grupie na 2000m. Najwyżej klasyfikowane po karierze dwuletniej ogiery BUSH BRAVE (IRE) (Bushranger) i JULES’S DREAM (IRE) (Red Rocks) najprawdopodobniej zainaugurują sezon 2017 w Nagrodzie Rulera. Trzydziestym siódmym koniem na liście potencjalnych derbistów 2017 jest trenowany w Niemczech ogier PRIME PROJECT (GER) (Jukebox Jury), który jeszcze w ogóle nie biegał.
Po prywatyzacji sektora wyścigowego wczesny zapis do Derby obowiązuje od roku 1995, kiedy to zgłoszono 53 konie, po pierwszym skreśleniu pozostało ich 34, a po drugim 20. Ostatecznie biegało 17, zwyciężył NUMEROUS, a kapitalnym finiszem z końca stawki (po karambolu na zakręcie) na miejsce drugie popisał się Wolarz. Najwięcej koni – 79 zgłoszono w sezonie 2010, po pierwszym skreśleniu zostało 39, a po drugim 19. Biegało 18, a niespodziewaną triumfatorką została INFAMIA. Najmniej zgłoszeń zawierała natomiast lista przed dwoma laty – 35. Po pierwszym skreśleniu widniały na niej imiona 25 koni, a po drugim 15. Biegało 14 trzylatków, a najlepszym był faworyzowany VA BANK (IRE). W ostatnim sezonie, podobnie jak teraz zgłoszono 37 koni, a tegoroczny termin pierwszego skreślenia mija 1 czerwca w południe.

GOLDEN TIROL I STAR POKER ZE ZNIŻKĄ
04.05.2017
Co nie udało się trzyletniemu ogierowi Magnetic (po Roulette) w Memoriale Tomasza Dula (23 kwietnia kończył drugi), stało się udziałem jego rok starszego półbrata – wałacha MAGIC TIROL (po Golden Tirol) hodowli SK Moszna, który tej samej niedzieli w Pradze wygrał w walce (o krótki łeb) handikap III kategorii na 1800m. Pod wagą 57kg, na szybkiej bieżni (w skali 3,0) trenowany w Czechach i ścigający się u naszych południowych sąsiadów syn klaczy Magia (Zafonium – Magenta po Jape) uzyskał czas 1’53.33”. Była to jego druga wygrana w karierze, która wzbogaciła konto o kolejne 30.000 Kč. Wcześniej zwyciężał dwulatkiem (w debiucie) w Bratysławie, a w dotychczasowych 11 startach jego bilans to 2xI, 2xII, 1xIII i 1xIV. Bez miejsca pozostał między innymi w praskim klasyku (Velka Jarni Cena L) i słowackim derby-trialu (Starohajske kriterium L). Przy okazji przypominamy, że w dobiegającym powoli końca sezonie rozpłodowym Stadnina Koni Krasne przygotowała specjalną zniżkę dla członków Polskiego Związku Hodowców Koni Pełnej Krwi Angielskiej zainteresowanych pokryciem klaczy ogierami GOLDEN TIROL i STAR POKER (szczegóły w aktualnościach z 13 marca w informacji pt. „20% zniżki dla członków związku od SK Krasne”).

PARTYNICKIE OTWARCIE
02.05.2017
W niedzielę 30 kwietnia rozpoczął się sezon na wrocławskich Partynicach, które w tym roku obchodzą jubileusz 110-lecia istnienia. Dopisała pogoda i publiczność, a najbardziej widowiskową spośród ośmiu gonitw tego dnia była przeszkodowa Nagroda Nila, w której na dystansie 3400m rywalizowało 13 koni. Wszystkie ukończyły tę niełatwą próbę, a niespodziewany sukces – nota bene pierwszy w karierze (!) – odniosła 6-letnia TIRANA (Jape – Tassinaia po Enjoy Plan) hodowli SK Golejewko. Zarówno ojciec, jak i ojciec matki zwyciężczyni to reproduktory, których przychówek dobrze sobie radził w gonitwach z płotami i przeszkodami. Jeśli dodać do tego, że klacz wywodzi się z linii żeńskiej założonej przez Tartanę (przy okazji warto wrócić do lektury tekstu „Od Tartany do Terapeny” zamieszczonego w aktualnościach 28 lutego br.), to wypada się tylko dziwić, że pierwszej wygranej w tej trudnej specjalności Tirana doczekała się dopiero w czwartym (!) sezonie startów w gonitwach skakanych.
A patron gonitwy – gniady NIL (Dipol – Newa po Deer Leap) hodowli SK Rzeczna urodził się w 1979 roku i wywodzi się z rodziny klaczy Netra. Jak widać w jego rodowodzie znajdujemy reproduktory, które zapisały piękną kartę w dyscyplinach jeździeckich, dając szereg koni o nieprzeciętnym talencie sportowym (ujeżdżenie, skoki, WKKW). I tak DIPOL dał między innymi Dalmierza, Nastroja, Kołacza i Meskalinę, a DEER LEAP – Labirynta (z powodzeniem stanowił klacze półkrwi), Stempla czy Cyriaka, natomiast jego syn OLTIS (używany wyłącznie w hodowli półkrwi) - Cyklopa, Czcionkę, Fokusa czy Lagosa. NIL biegał dzielnie 2-4 letnim i w 16 startach rozstrzygnął na swoją korzyść Nagrody Próbną, Ministerstwa Rolnictwa i Haracza, a ponadto plasował się drugi w Stolicy, trzeci w Balustrade, POHZ Chojnów (obecnie Jaroszówki) i Syreny oraz kończył czwarty (płatny) w Wilanowskiej, Deer Leapa i Criterium. W 5 startach w wieku 7-9 lat wygrał płotowy wyścig we Wrocławiu i odniósł olbrzymi sukces podczas najważniejszego mityngu sezonu w Pardubicach, zdobywając cenny Memoriał Kapitana Poplera. Ta ostatnia wygrana sprawiła, że w pełni zasłużył na miano patrona przeszkodowej partynickiej batalii.