konie-folbluty



   Witaj na stronie Polskiego Związku Hodowców Koni Pełnej Krwi Angielskiej.

Celem naszego Związku jest dążenie do rozwoju i doskonalenie hodowli koni pełnej krwi angielskiej w Polsce.


   Welcome to the Polish Thoroughbred Breeders Association site.

The aim of our Association is the development and improvement of breeding thoroughbred horses in Poland.





Kazachstan - nowy kierunek sukcesów polskich koni
12.03.2012
Egzotyczni kupcy z Kazachstanu po raz pierwszy pojawili się na warszawskim torze wyścigów konnych w 2003 roku. Wśród zakupionych koni znalazł się og. CHANSON (Canadian Winter-Chrosna/Kasjan) ur. 2000 hodowca SK Jaroszówka, który już w pierwszym sezonie startów w Kazachstanie wygrał kilka wyścigów typu bayga.
Bayga to charakterystyczne dla tego regionu wyścigi dla koni wszystkich ras w podziale na wiek i dystans. Historycznie były to wyścigi, które odbywały się między osadami. Koni dosiadały najczęściej dzieci, ze względu na niską wagę, gdyż konie pokonywały dystans kilkudziesięciu kilometrów galopem. Obecnie do rozgrywania gonitw wyznaczane są w stepie tory długości 2-3 km., a widzowie mogą śledzić przebieg wyścigu od startu do mety. W szczególne dni wyścigowe wokół toru powstają miasteczka jurtowe, w których odbywają się spotkania towarzyskie zgodnie z wielowiekową tradycją. W trakcie mitingu rozgrywane są zazwyczaj 3-4 wyścigi. Kunan bayga to wyścig na dystansie 7-9 km. dla koni 2-letnich, top bayga dla koni 3 letnich i starszych na dystansie 11-17 km.. Najważniejszy wyścig to alaman bayga dla koni 3 letnich i starszych rozgrywany na dystansie 25 km. (wcześniej nawet do 50 km). Pulę nagród stanowią najczęściej nagrody rzeczowe w postaci samochodów, quadów, motocykli. Im wyższej rangi zawody, tym droższe nagrody rzeczowe – samochody terenowe o wartości 50.000 USD.
Zwycięstwa CHANSONA zachęciły Kazachów do częstszych zakupów w Polsce, gdyż konie nie były zbyt drogie i osiągały sukcesy. Przez kolejne lata zainteresowanie rosło, gdyż pojawiały się konie polskiej hodowli „wygrywające wszystko”. Należy tu wymienić kl. DAKAWA (Zafonium-Daquintala/Jaguar) ur. 2003 hodowca Rolna Grupa Inwestycyjna S.A., og. SKRAJ (Don Corleone-Stobrawa/Pawiment) ur. 2001 hodowca SK Iwno, og. TETRIKS (Don Corleone-Tempera/Athenagoras) ur. 2002 hodowca SK Jaroszówka, kl. BELLA INSULA (Tioman Island-Bella Vista/All Hands on Deck) ur. 2005 hodowca K.Wąs.
Sezon 2011 był szczególnie udany dla polskiej hodowli. Po zakupach aukcyjnych jesienią 2010 do Kazachstanu wyjechało około 80 koni w różnym wieku. Już wczesną wiosną docierały informacje o zwycięstwach koni zakupionych w Polsce. Na szczególną uwagę zasługuje klacz HUCZNA (Tioman Island-Hrabina/Turners Hill) ur. 2008 wyhodowana przez POL-KAUFRING spół. z o.o. Klacz biegała 2-letnią w Polsce 5 razy: 1xI, 1xIII, 1xIV, 1xV, 1x została na starcie. W karierze 3-letniej biegała w Kazachstanie 4 razy: 3xI, 1xII i wygrała nagrody wartości 65.000 USD. Najważniejsze zwycięstwo to Nagroda Prezydenta rozgrywana we wrześniu na dystansie 25 km, którą wygrała z przewagą ok. 400 m. Pierwszy raz w historii koń polskiej hodowli zwyciężył w tej prestiżowej nagrodzie, a klaczy przyznano tytuł Czempionki Kazachstanu 2011. Wiele radości przyniósł nowemu właścicielowi ogier DROGI NASZ (Leonidas-Droga Ma/Two Twenty Two) ur. 2008 hodowli również POL-KAUFRING spół. z o.o., który 2-letnim nie biegał. W Kazachstanie biegał na dystansach 18 km. 6 razy: 2xI, 2xII, 1xIII, 1xIV, wygrywając 55.000 USD.
Oprócz wyścigów typu bayga jest również rozgrywany w Kazachstanie program wyścigów płaskich. Wyścigi te nie są tak popularne jak bayga, jednak organizowane są mitingi w kilku regionach Kazachstanu. Konie polskiej hodowli pokazywały się w tych wyścigach już od 2009 roku. Pierwszy z nich to HRABIA PAN (Baby Bid-Hetmanka/Dixieland) ur. 2001 hodowli PKI S.A. Wygrywał kilkukrotnie wyścigi na dystansach 2400-3200 w regionie Aktobe. Właściciel zachęcony sukcesami kupił w Polsce kolejne konie, wśród których og. NEGO BOY (Belenus-Negro Rumba/Don Corleone) ur. 2007 hodowli SK Golejewko, wygrywał dwukrotnie 2-letnim na dystansie 1600, a og. JOE (Belenus-Jovanka/Enjoy Plan) ur. 2007 hodowca również SK Golejewko był drugi w Derby Kazachstanu 2010 – przegrywając o szyję do og. SUNKAR (Scholokhov-Santuzza’s Batuty/Bluebird) trenowanego w Czechach przez A.Savujeva. Najważniejszy wyścig 2011 roku to Derby Kazachstanu rozegrane 20 sierpnia na piaskowym torze Kulager z pulą nagród 30.000 USD. Nieoczekiwane zwycięstwo w 11-konnej stawce odniósł og. DEBET (Aramus-Dea/Canadian Winter) hodowli Damis BT. Czas gonitwy 2.36,91”. Drugie miejsce zajął og. KARKADO (Alhijaz-Karuzela/Tagula) hodowli POL-KAUFRING spół. z o.o., jeden z faworytów tej gonitwy. KARKADO wcześniej startował w Rosji na torze w Ufie, gdzie wygrał wyścig na dystansie 2400 i był drugi o nos w nagrodzie Derby Ufy. Miting wyścigowy na torze w Kulager to festiwal polskiej hodowli. Oprócz dubletu w Derby zwyciężały również 2-letni og. KRÓL ŚNIEGU (Belenus-Królowa Śniegu/Don Corleone) hodowli SK Golejewko na dystansie 1600, 3-letni og. JAMMAL (Belenus-Jętka/Five Star Camp) również hodowli SK Golejewko na dystansie 1000, a wspominany wcześniej og. JOE był drugi w wyścigu na dystansie 2400.
Eksport koni na wschód stale wzmaga zainteresowanie naszą hodowlą, pojawiają się nowi klienci, co w czasie kryzysu i stagnacji w handlu końmi pełnej krwi angielskiej jest zbawienne z punktu widzenia polskich hodowców. W ostatnim czasie można zaobserwować również zainteresowanie naszymi końmi ze strony Rosjan i Ukraińców. Zakupiony przez Ukraińca Koń Roku 2011 og. INTENS (Belenus-Inicjatywa/Juror) ur. 2008 hodowca R.Piwko jest przygotowywany w ośrodku treningowym pod Donieckiem do największych wyścigów na moskiewskim torze. Być może w niedługim czasie konie wyhodowane w Polsce i tam zaczną odnosić spektakularne sukcesy, o których będziemy informować na bieżąco.

Link do filmu Derby Kazachstanu 2011

Iwona Chojnowska

Zapraszamy do obejrzenia w naszej galerii zdjęć z Derby Kazachstanu wykonanych przez p. Iwonę.
Walne Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze
28.02.2012
8 lutego 2012 w wyremontowanej bibliotece Polskiego Klubu Wyścigów Konnych w Warszawie na Służewcu, odbyło się Walne Zebranie Związku. Zostały wybrane nowe władze i tak:

Prezesem Zarządu wybrany został Michał Wojnarowski
Członkami Zarządu zostali wybrani: Małgorzata Ochmańska – Hecold - Sekretarz
Zygmunt Sobolewski - Skarbnik
Jarosław Koch, Marek Siudym, Andrzej Zieliński - członkowie.

Komisja Rewizyjna:
Bogdan Tomaszewski - Przewodniczący
Grzegorz Konarski, Jarosław Szmyt - członkowie

Notatka z Walnego Zebrania
fotka-z-zebrania-konie-folbluty

Zdjęcie: archiwum Związku
Sukcesy koni polskiej hodowli
16.02.2012
Sukcesy koni polskiej hodowli za naszą południową granicą w sezonie 2011.

7 sierpnia w ramach KMET rozegrano w Pradze trzy wyścigi międzynarodowe: Nagroda KMET Cup Sprint dystans 1200 m , Nagroda KMET Cup Mile dystans 1600 m i Nagroda KMET Cup Classic, wszystkie te wyścigi przeznaczone były dla trzyletnich i starszych koni.
W Sprincie wystartowało 9 koni, 3-hodowli czeskiej, 2-francuskiej, 2-angielskiej i jeden niemieckiej, niestety żaden polskiej hodowli koń do tego wyścigu nie był zgłoszony. Wygrał o dwie długości pięcioletni niemiecki TRINITY po Ransom O’ War i Tascalina po Big Shuffle, przed angielskim GOLDEN EAGLE po Montjeu i Grain Of Gold po Mr. Prospector. Czas gonitwy 01:13,63.
W Nagrodzie KMET Cup Mile wzięło udział osiem koni: 2 hodowli irlandzkiej, 2-niemieckiej, 2 - francuskiej, 1- angielskiej i 1- polskiej. Wygrał polski IRYKLON po Nowogródek i Imma po Beaconsfield, wychowanek Stadniny Koni Moszna o jedną długość przed niemieckim APOLLO STAR po Devil River Peek i Arwina po Windwurf o 3/4 długości przed irlandzkim INHERITOR po Kheleyf i Miss Devious po Dr Devious, będący w polskim treningu u tr. W. Olkowskiego. Czas gonitwy 01:41,00
Wielki sukces odniosły konie polskiej hodowli w Nagrodzie KMET Cup Classic, w którym wzięło udział 8 koni: 4 hodowli irlandzkiej, 2-polskiej, 1-angielskiej i 1-niemieckiej. Wygrał polski TARO po Jape i Tangara po Canadian Winter, hodowli Stadniny Koni Krasne o 1i1/2 dł. przed irlandzkim Lysyan po Byron i Boadicea po Celtic Swing i 1dł. przed polskim Omnibusem po Da Xian i Ombretta po Dakota hodowli Stadniny Koni Jaroszówka. Czas gonitwy 2:37,35. Warto również wspomnieć o statystykach starszych koni płotowych i przeszkodowych u naszych południowych sąsiadów. Wśród koni płotowych na pierwszym miejscu jest strzegomski AGE OF JAPE po Jape i Age of Gold po Belmez z wygraną 1192516 Kc przed francuskim Kamelie po Martaline i Kandis po Northern Treat z wygraną 748332 Kc, natomiast wśród koni przeszkodowych na czele jest również strzegomski ALPHA TWO po Two Twenty Two i Alpha Lane po Lando z sumą 2019940 Kc przed moszniańskim zwycięzcą Wielkiej Pardubickiej Tiumenem po Beaconsfield i Toscanella po Demon Club z sumą wygranych 1905000 Kc. Trzecie miejsce zajmuje irlandzki Budapest po Montjeu i Rum To Jane po Doyoun z sumą wygranych 1550450 Kc.

Grzegorz Konarski
Zmiana godziny rozpoczęcia Walnego Zebrania
05.02.2012
Na życzenie Członków Związku, ze względu na warunki klimatyczne, zmienia się godziny rozpoczęcia Walnego Zebrania : I-termin 08.02. 2012 godzina 12.30, II – termin godz. 13.00 Pozostałe inf. bez zmian.

Michał Wojnarowski
Refleksje dotyczące sezonu wyścigowego 2011
02.02.2012
W sezonie wyścigowym w 2011 roku rozegrano 36 gonitw pozagrupowych. (18 kat. A w tym 5 gonitw klasycznych, ale zwycięzców było 19, gdyż gonitwę Rulera wygrały dwa konie łeb w łeb - Intens i Mały Kapral, oraz 18 gonitw kat. B)


Konie hodowli polskiej wygrały 20 gonitw, w tym 11 kat. A ( w tym 4 klasyczne) ; konie hodowli zagranicznej -16 gonitw w tym 7 kat.A i 1 klasyk – Black Pantera (IRE)- Wiosenna. Fenomenem sezonu był ogier Intens hodowli pana Romana Piwko, który wygrał 3 klasyki i Wielką Warszawską. Styl wygranych w Derby ; St.Leger i W.Warszawskiej był rzadko oglądany na naszym torze. Wygrywał łatwo z dużą przewagą. Ogier ten został jedenastym koniem trójkoronowanym po II wojnie światowej.

Wygrane według hodowców:
Roman Piwko 4 (kat A) Intens;
Pol-Kaufring Strzegom też 4 gonitwy jednym koniem Mały Kapral (w tym 2 kat A);
Golejewko – 4 (dwoma końmi Kardinale 1-kat A i B) i Iwonicz (Asch; ŻW) .
Jarosław Szmyt-2 ( A) Hortensja (O i Kr)
Andrzej Zieliński – 2 (A) znakomitym 2-latkiem. Prince of Ecosse (MR i Mok.)
Stanisław Guła- Marlene (Rz.W)
Robert Gorczyca- Tija(A-Ef);
Jaroszówka – Tybet(Przedświta);
Iwno-Burbon(PP);
Andrzej Pietrzak-Dżazzil(H).
Hodowla zagraniczna: IRE-9 gonitw(5-A-w tym 1 klasyczna Wiosenna-Black Pantera);
USA-3(A-Rz); GB-2(Widz i Sol) GER-1A(Koz); FR-1(Sac a Papier)
Hodowla polska – Reproduktory stanowiące w Polsce:
Belenus- 8 zwycięstw(5-A\)3 końmi Intens (Incjatywa) ;
Kardinale (Kornelia );
Iwonicz (Imogena).
Zdecydowanie umacnia swoją pozycję lidera wśród reproduktorów. Warto zaznaczyć, że jest to ostatni żyjący ogier kupiony przez delegację hodowców na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa dla polepszenia krajowej hodowli koni pełnej krwi.
In Camera- 2A-klasowa Hortensja (Halszka) Oaks; Krasne;
Ecosse -2A - świetny Prince of Ecosse (Princess Dancer)
Jape – A- Tija(Taksja)
Sorbie Tower-Marlene (Maria Anna) ;
Royal Court –Burbon(Błyskotka);
Exaltation-Tybet (Tozzia) ;
Be My Chief- Dżazzil (Dżewia) . oraz stanowiący w Czechach Minds Music dał dzielnego Małego Kaprala (Mała) 4 wygrane w tym 2 A, Rulera, Iwna oraz Strzegomia i Korabia.
Warto zaznaczyć, że konie hodowli zagranicznej w najważniejszych gonitwach dla 3- latków z wyjątkiem Wiosennej właściwie nie zagrażały naszym koniom, także najważniejsze gonitwy dla 2-latków wygrały konie polskiej hodowli.

Jeszcze dwa słowa o trenerach. Wieloletni champion naszych trenerów Andrzej Walicki wygrał 12 gonitw (1\3 gonitw) 6 końmi w tym 5 kat.A. Zeszłoroczny trener roku Krzysztof Ziemiański wygrał dwoma końmi 6 gonitw kat A (w tym 4 z 5 klasyków i WW).; 5 gonitw wygrał trener Adam Wyrzyk; 4gonitwy- Małgorzata Łojek (oraz Oaks w Bratysławie); 3gonitwy-Wojciech Olkowski i Dorota Kałuba (końmi hodowli USA -właścicieli rosyjskich); Maciej Janikowski -2 i po jednej gonitwie Józef Gęborys i Janusz Kozłowski.
Teraz kilka zdań o polskich rodzinach klaczy. Otóż olbrzymie sukcesy od dwóch lat odnosi rodzina klaczy Ikaria. Jej 3 matką była słynna Lira a 5 - Mary Langden, którą w 1896 roku Władysław Lubomirski kupił w Anglii od Antoniego Mokronowskiego i sprowadził wraz z innymi klaczami do nowozałożonej stadniny w Widzowie. Mary Langden pokryta znakomitym Rulerem dała Elly Langden a ta po widzowskim Sac a Papier Lirę. Lira po wyczerpującej karierze dała jedynego źrebaka, klacz Ruń (Fils du Vent). Ruń urodziła klacz Icy Wind, a ta następnie po og. Chenonceaux w 1941 urodziła Ikarię. Ikaria dała dwie znaczące klacze Ironię i Awarię , które założyły pod- rodziny: Awaria w Kozienicach i następnie w Golejewku (ostatni dotychczas derbista golejewkowski 1990- Aksum) a Ironia w SK Moszna. Tu poprzez Intradę (słynna pogromczyni świetnego dwulatka Solali , który jako 3-latek był trójkoronowany) dała derbistkę Irandę i od niej właśnie wywodzą się derbistka i oaksistka 2010 Infamia ( Infanteria –Jaroszówka) i wspaniały ubiegłoroczny trój koronowany i niepobity jako 2-latek INTENS. Także bardzo dobry Iwonicz wywodzi się z tej rodziny, ale nie od Irandy a od jej pół siostry Impresji. W ubiegłym roku jeszcze jeden przedstawiciel tej rodziny odniósł spektakularny sukces w Mediolanie- Iryklon hodowli SK Moszna wygrał gonitwę LR na 1800m.
Nieczęsto się zdarza, aby ponad 100-letnia w Polsce rodzina odniosła tak duże sukcesy na wyścigach. Podaję to pod rozwagę szczególnie młodym hodowcom, którzy wierzą, że dobre tylko to co zagraniczne. Materiał klaczy mamy dobry a potrzebujemy tylko dobrych reproduktorów, o czym świadczy następny przykład: bardzo dobry wyścigowiec ogier Mały Kapral, który wywodzi się z zasiedziałej rodziny strzegomskiej a wcześniej moszniańskiej klaczy Milady(4) a ta poprzez Mildę, następnie Fidelię od klaczy Ceratee hodowli belgijskiej sprowadzonej do Polski w 1923 roku. W hodowli niestety na sukcesy czasem trzeba długo czekać.


Jarosław Koch
Zaproszenie
20.01.2012
Zarząd Polskiego Związku Hodowców Koni Pełnej Krwi Angielskiej zaprasza swoich Członków na Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze, które odbędzie się w Warszawie w siedzibie Polskiego Klubu Wyścigów Konnych (ul. Puławska 266) w środę 8 lutego 2012 r. w pierwszym terminie godz 16 i drugim terminie godz.16,30

Prezes Zarządu
Michał L. Wojnarowski


Bardzo proszę o uregulowanie zaległych składek. Istnieje możliwość wpłaty gotówkowej w dniu Zebrania lub na konto Związku.
Strona 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |