konie-folbluty



   Witaj na stronie Polskiego Związku Hodowców Koni Pełnej Krwi Angielskiej.

Celem naszego Związku jest dążenie do rozwoju i doskonalenie hodowli koni pełnej krwi angielskiej w Polsce.


   Welcome to the Polish Thoroughbred Breeders Association site.

The aim of our Association is the development and improvement of breeding thoroughbred horses in Poland.





NEO ZWYCIĘŻA W SAC-A-PAPIER
25.10.2016
Trzyletni ogier NEO (Ecosse – Nowa Nadzieja po Jape) hodowli Kishore Mirpuri, a własności Adama Chodowca, sięgnął po miano najlepszego stayera sezonu 2016. Dzielny ogier w ostatnią niedzielę przypieczętował swój prymat na długich dystansach, wygrywając Nagrodę Sac-a-Papier (kategoria B). Wcześniej rozstrzygnął na swoją korzyść Nagrodę Espadona (Handikap I kategorii na 2400m) oraz Nagrodę Łeb w łeb (I grupa na 2800m). Gonitwy te wraz z lipcową Nagrodą Demon Cluba (I grupa na 2000m), w której Neo zajął miejsce trzecie, a także z wrześniową Nagrodą Villarsa (Handikap I kategorii na 2600m) wchodzą w skład całej serii letnio-jesiennych wyścigów porównawczych (3-letnie i starsze) przeznaczonych dla koni o uzdolnieniach średnio oraz długodystansowych. Seria ta została wprowadzona do planu gonitw w sezonie 2009 i stopniowo ewoluowała do tegorocznej wersji. Jej podsumowaniem jest właśnie Nagroda Sac-a-Papier na najdłuższym z rozgrywanych dystansów, czyli 3200m. Rodzina klaczy Netra, a właściwie Ecrevisse, z której pochodzi Neo, jest licznie reprezentowana w polskiej hodowli - w 2015 roku w stadzie matek miała 20 przedstawicielek. Matka Neo (inbred 4x5 na og. Northern Dancer) – NOWA NADZIEJA biegała 2-3 letnią, wygrywając dwukrotnie na dystansach 1800-2000m. Jej młodszy półbrat NOVIZIO (Don Corleone) zdobył dwulatkiem Nagrodę Dorpata. Babka – NOWA ARAGONIA (po Who Knows) nie wyszła do startu, ale jest siostrą użytego w hodowli świetnego milera – ogiera NOWOGRÓDEK (10xI, m.in. Mokotowska, Rzecznej dwukrotnie, Mosznej dwukrotnie) i półsiostrą flyera NOWY CORLEONE (po Don Corleone), który wygrał Nagrody Nemana i Deer Leapa. Trzecia matka – NOWA ZELANDIA (po Dakota) nie biegała. Jest jednak półsiostrą klaczy NIDELVA (po Precocious), która wygrała Nagrody Nemana i Pink Pearla, a klasyczną szarfę w Wiosennej straciła wskutek dyskwalifikacji za niedowagę jeźdźca. Wreszcie czwarta matka – NIDERLANDIA (po Saragan) to triumfatorka praskiej Nagrody Napajedli (na 2200m) i półsiostra tak dzielnych koni, jak NOVARA (po Dniepr) – 11xI, m.in. Wielka Warszawska, Oaks, Prezesa Rady Ministrów, dwukrotnie Krasne i klasyczny zwycięzca NIMROD (po Demon Club) – St.Leger, Kozienic, Aschabada. Konie z tej linii nierzadko obdarzone są także talentem skokowym. Wystarczy przypomnieć, że wnuk Nowej Aragonii – NOVELL (po Alywar) wygrał płotową Nagrodę Bojgarda, a półbrat Nowej Zelandii – NIGGARD (po Don Corleone) zdobył przeszkodową Cenę Paramo w Pardubicach. Z kolei piąta matka Neo – NADRENIA (po Carolus) jest półsiostrą kapitalnej wukakawistki NIEWIAŻY (po Kadyks).
MISTRZOSTWA ŚWIATA MŁODYCH KONI WKKW 2016
25.10.2016
W miniony weekend (20-23 października) we Francji zakończyły się Mistrzostwa Świata Młodych Koni we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Zawody odbywają się w urokliwym Lion D'Angers, oficjalnie od roku 1985 i do tej pory uczestniczyło w nich 2328 koni. Rywalizacja przebiega w dwóch kategoriach wiekowych - 6 i 7-letnich. W przeciwieństwie do MŚMK w innych dyscyplinach jeździeckich startują tu nie tylko potencjalnie najlepsze młode konie, ale także najlepsi zawodnicy świata. Konie 6-letnie rywalizują na poziomie CCIYH1*, a 7-letnie CCIYH2*. W kategorii koni 6-letnich Polskę reprezentował m.in. wałach pełnej krwi angielskiej MOONSHINE (Fly To The Stars – Madera po In Camera) hodowli Janusza Szweycera, własności Mikołaja Reya. Niedużego, ale urodziwego, skarogniadego zwycięzcę jednej gonitwy w wieku dwóch lat, w konkursach jeździeckich dosiada Michał Hycki. W Lion d’Angers para ta pokonała kros bez punktów karnych, ostatecznie zajmując w zawodach 32 miejsce na 35 sklasyfikowanych (5 nie ukończyło). Duet Moonshine - Hycki startował także w tym roku w Mistrzostwach Polski Młodych Koni w WKKW w Strzegomiu, zajmując ostatecznie 5 miejsce (74.8 pkt.). W Lion D'Angers kategorię koni 6-letnich wygrał Fire Fly KWPN (Zavall VDL - Wiltura po Corland) dosiadany przez Christophera Burtona (44.2 pkt./ wygrana to 5.700 €). Australijski jeździec zajmuje obecnie 3 miejsce wśród najlepszych zawodników WKKW na świecie (wg rankingu FEI). W klasie koni 7-letnich ostatecznie zostało sklasyfikowanych 51 par. Wygrała holsztyńska Weisse Duene (Clarimi - Esprit V/ Romino) dosiadana przez jedną z najlepszych zawodniczek tej konkurencji Ingrid Klimke (36,9 pkt./ wygrana to 9.400 €). Osiem par nie ukończyło zawodów, a wśród nich małopolski Poker dosiadany przez Artura Społowicza. Polską hodowlę półkrwi reprezentował też brat dobrze znanego Banderasa - Barbados sp (Moravia westf. - BABILONIA xx/ Jape) hodowli Romana Drabińskiego. Barbados z wynikiem 56.5 pkt. ukończył zmagania na 16 pozycji, a dosiadany był przez niemieckiego zawodnika, zajmującego 15 miejsce w aktualnym rankingu FEI - Andreasa Dibowskiego, który pełni także funkcję trenera polskiej kadry WKKW. Szczegółowe wyniki MŚMK w WKKW na stronie http://www.mondialdulion.com/en/home-page/ BABILONIA (biegała w wieku 2 lat bez sukcesów) jest córką znakomitego w stadzie ogiera JAPE, którego potomstwo odnosiło też liczne sukcesy międzynarodowe w gonitwach z płotami i przeszkodami. Ojciec jej matki – REFORM to brat kryjącego w Polsce ogiera CLUB HOUSE, którego syn - CZYNEL (od Czilla po Szafir) był użyty w krajowej hodowli koni sportowych, a inny, dzielny wyścigowo syn - BARNAUŁ (od Barmanka po Doryant) uzyskał licencję Związku Holsztyńskiego. Z kolei trzecia matka Babilonii – VIVE LA REINE (Vienna – Noble Lassie po Nearco) to siostra zwycięzcy Prix de L’Arc de Triomphe, a następnie reproduktora - VAGUELY NOBLE.
LICYTACJA W GOLEJEWKU
20.10.2016
Podczas poniedziałkowej (17 października) aukcji w jednej z najbardziej utytułowanych polskich stadnin hodujących konie pełnej krwi angielskiej nabywców znalazło 8 roczniaków, a 5 klaczek zostało wydzierżawionych – wszystkie w kraju. Uzyskane ceny wahały się od 5.000 złotych za ogierka KOMANDOS (Tempelwächter – Kompozycja po Don Corleone) do 10.500 złotych – tyle uzyskano za ogierka SORRENO (Estejo – Sontra po Saphir). GRIMM (Tempelwächter – Galeria po All Hands On Deck) kosztował 6.000 złotych. NAOS (Needham’s Fort – Nonna po Fourth of June), JUGANIS (Estejo – Junona po Omen) i klacz UZZA (Tempelwächter – Urania po Jape) zmieniły właściciela za 8.000 złotych, a za ogierki DARGO (Estejo – Doris po Gentlewave) i TOKO (Ruten – Turkawka po Krater) zapłacono po 10.000 złotych. Licytowany procent dzierżawny wahał się od 20 do 35. W barwach nowych właścicieli biegać będą klacze: DEKLARACJA (Ruten – Decora po Belenus), INDRA (Ruten – Imogena po Fourth of June), KOBLENCJA (Needham’s Fort – Konbola po Belenus), KOJRA (Ruten – Królowa Renet po Don Corleone) i KSIĘŻNICZKA ANNA (Ruten – Księżna Śniegu po Belenus).
POŻEGNANIE PROFESORA
19.10.2016
W poniedziałek 17 października zmarł Szczepan Chrzanowski. Profesor doktor habilitowany Wydziału Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, specjalista hodowli, użytkowania i żywienia koni, ale też szeroko pojętego rolnictwa. Autor podręczników oraz cennych publikacji hipologicznych, nauczyciel akademicki i pedagog. Wychowawca kilku pokoleń koniarzy, którym niezmiennie służył fachową pomocą, bo jak nikt potrafił z powodzeniem połączyć naukową teorię z praktyką i życiowym doświadczeniem. Współpracował z Polskim Związkiem Jeździeckim i Polskim Związkiem Hodowców Koni, ale bliskie były Mu również konie pełnej krwi angielskiej. Odszedł człowiek wyjątkowy, obdarzony poczuciem humoru i cieszący się wielkim autorytetem. Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Msza żałobna odprawiona zostanie w piątek 21 października o godz. 11:00 w Kościele Św. Katarzyny przy ul. Fosa 17 w Warszawie.
NAPASTNIK W PARDUBICACH
13.10.2016
Wyhodowany w Stadninie Koni Iwno 4-letni NAPASTNIK (Tempelwächter – Narracja po Enjoy Plan) podczas najważniejszego z pardubickich mityngów wygrał w minioną niedzielę przeszkodową Cenę CASCH (z pulą nagród 200.000 Kč, w tym 100.000 Kč dla zwycięzcy) na dystansie 4200 metrów. Gniady wałach miał za przeciwników jedenaścioro rówieśników. Trenowany przez Michala Liska Napastnik zwyciężył w walce o pół długości od czeskiego wałacha Jesmoon, w czasie 5’34.76”, a gonitwę ukończyło 8 koni. Do sukcesu poprowadził go Jan Faltejsek, którzy cztery godziny później zwyciężył w Wielkiej Pardubickiej, dosiadając 9-letniego wałacha CHARME LOOK. A Napastnik wywodzi się z rodziny klaczy Nuta. Jego matka – NARRACJA biegała 2-4 letnią, wygrywając tylko raz w wieku 3 lat, ale regularnie zajmowała płatne miejsca. Druga matka – NESTORIA (po Tioman Island) startowała 2-3 letnią, zwyciężając dwukrotnie w wieku lat trzech i zawsze kończąc na premiowanej pozycji. Trzecia matka – NIESPODZIANKA (po Shepard) miała udaną karierę torową. Dwulatką zwyciężyła w debiucie, by rok później wygrać 4 razy, a ponadto była trzecia w Nagrodzie Haracza i tylko raz kończyła bez miejsca - w Nagrodzie Rzecznej. Czwarta matka – NIEDZIELA (po Babant) w wieku 3 lat dwukrotnie mijała celownik pierwsza. Talent skokowy Napastnik zdaje się zawdzięczać obecności w rodowodzie reproduktorów, których potomstwo bardzo dobrze radziło sobie w gonitwach z płotami i z przeszkodami, czyli ogierom ENJOY PLAN (Kolorado, Dalfors, Jesienny Krokus, Duce, Cieszymir, Ciernik), TIOMAN ISLAND (Duero, Dżingiel) i BABANT (Kreator, Nobleman).
PADŁ OGIER IN CAMERA
12.10.2016
Na początku października nadeszła smutna wiadomość ze Stada Ogierów w Łącku, gdzie w wieku 24 lat padł ogier IN CAMERA (Sadler’s Wells – Clandestina po Secretariat). Urodzony w 1992 roku gniadej maści syn wspaniałego Króla Stada pochodził od półsiostry kapitalnego na torze i w stadzie czempiona SEATTLE SLEW (po Bold Reasoning) oraz klasycznego zwycięzcy z Anglii (2000 Guineas) ogiera LOMOND (po Northern Dancer). Biegał w barwach Sheikha Mohammeda trenowany przez Sir Michael’a Stout’a, a dosiadali go świetni dżokeje - Frankie Dettori, John Reid, Mick Kinane, Walter Swinburn, czy Kevin Darley. W wieku 2-3 lat w 9 startach wygrał tylko raz - trzylatkiem (Maiden na 1800m w Leicester) i plasował się trzeci w Teleprint Derby Trial G3 na 2200m w Lingfield, a ponadto kończył czwarty w St. Leger G1 w Doncaster oraz Gordon St. G3 na 2400m w Goodwood i piąty w Princess’s of Wales’s St. G2 na 2400m w Newmarket. Wygrał nieco ponad 27 tysięcy GBP. Dwa lata starszy brat ogiera In Camera – DESERT SECRET wygrał dwulatkiem Royal Lodge St. G2 na 1600m w Ascot i po karierze torowej zajął boks czołowego. A urodzony w Irlandii IN CAMERA do stada w Polsce trafił w roku 1996 i zaczynał karierę hodowlaną wraz z drugim synem Sadler’s Wells’a – Professional’em oraz ogierami Tioman Island i Stelvio. In Camera rezydował przede wszystkim w Łącku, Widzowie i Mosznej. Z jego przychówku najlepsze wyniki na torach notowały: SCYRIS (Euro Star) 00 – CEBC Sprint dwukrotnie, CE Challenge Cup Sprint, Austria Preis, Cena Ministerstva polnogospodarstva trzykrotnie, Cena Mysa pięciokrotnie, Stormrider Fliegerderby dwukrotnie, Svatovaclavska cena trzykrotnie, Magna Racino Sprint dwukrotnie, Koń Roku 2007 w Czechach, rekordzista toru w Bratysławie 1000m – 0’56.98”, 1200m – 1’09.36”, 2200m – 2’16.41”, toru w Pradze 1200m – 1’09.11” i toru w Ebreichsdorfie 1200m – 1’09.20”, reproduktor w Czechach, licencjonowany ogier w Niemczech (księgi Oldenburska, Westfalska i Reńska); SAKENOS (Rutilio Rufo) 00 – Prezesa Rady Ministrów, Kozienic, Widzowa, 3xI (płoty) w Anglii; HORTENSJA (Goldneyev) 08 – Liry (Oaks), SK Krasne; DŻASMINA (Who Knows) 00 – Dakoty; SZEROKI BÓR (Five Star Camp) 99 – Sac-a-Papier, Widzowa, 1xI (płoty) w Anglii; JAKUT (Orange Bay) 98 – Doris Day. W gonitwach skakanych (płoty, przeszkody) wyróżniły się trenowane do tej specjalności w Czechach: ASPIRANT (Jape) 03 – Premio Mario Argenton G2, Premio Staffe d’Oro G3, Memorial Kpt. Rudolfa Poplera, SZERYF (Five Star Camp) 98 – Cena Paramo; NER (Dixieland) 97 – Preis des Murgtals, Cena Paramo dwukrotnie; TREZOR (Special Power) 04 – 7xI przeszkody, w tym pięciokrotnie (!) gonitwy kwalifikacyjne do Wielkiej Pardubickiej. Córki ogiera IN CAMERA były (i są) niezłymi matkami. O klaczy SANTA CATERINA (Dakota) pisaliśmy niedawno, przy okazji sukcesu SANTO CERRO we Włoszech, wspominając także SORDINĘ (Dixieland), która dała derbistę – ogiera SOROS (Ecosse) i zwycięzcę Nagrody Korabia – SUO (Cloword). W Czechach klacz OCEAN BREEZE (Dixieland) urodziła zwyciężczynię Oaks – ORPHAN (Zafonium). W ubiegłym roku padły niestety Hortensja i Sordina, a Dżasmina została zgładzona. W krajowym stadzie matek było jednak jeszcze osiem córek ogiera IN CAMERA: siostra Aspiranta – Adoracja, jedyna kontynuatorka linii klaczy Agitacja (Unia), z której pochodziły m.in. tak dzielne konie jak Akcept czy Akumulatiw; Epika – jedna z ostatnich czynnych przedstawicielek wielce zasłużonej rodziny klaczy Efforta; córka zdolnej Magenty, półsiostra derbisty Montbarda – Madera; reprezentantka rodziny klaczy Muscari – Maxi; wspomniana już Santa Caterina; siostra świetnego Scyrisa – Soczi; wywodząca się z dzielnej wyścigowo i sportowo rodziny klaczy Tirana – Turia oraz półsiostra dzielnego Zagona – Zefira (z rodziny klaczy Zegarynka). W 2015 roku na świat przyszło tylko jedno źrebię po In Camera – gniady ogierek VIAREGGIO (od Via po Saphir) hodowli Aleksandry Jasińskiej. A w ostatnią niedzielę (9 października), podczas najważniejszego w sezonie mityngu w Pardubicach, w stiplu trzeciej kategorii zwycięstwo odniósł czeskiej hodowli 6-letni wałach MIRAX (In Camera – Monteka po Secret`n Classy).
Strona 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |